O nás     Inzerce     KontaktČtení pro neobyčejný holky
Tipy pro tebe: Polepšovna pro čarodějky - tvoje knížka
Jsou cereálie opravdu zdravé?
Jak sbalit kluka - 5 skvělých rad, které opravdu fungují
Máme pro tebe super rady, jak být v pohodě
Spolupracujeme: Cestování po celém světě, Společenské hry pro zábavu, Budou jednou lidé nesmrtelní?

Hlavní stránka Pro Čarodějky

Co je kyberšikana a jak se jí bránit

Tohle téma není příjemné. Kyberšikana zahrnuje širokou škálu online zneužívání jako například vydírání, ztrapňování, výsměch, obtěžování, ubližování nebo dokonce zastrašování a vyhrožování, a to všechno na internetu nebo pomocí jiných digitálních technologií, třeba mobilu. Jak se bránit?

V praxi jde o pronásledování v kyberprostoru nejčastěji pomocí SMS, chatu, emailu, telefonu, sociálních sítí, Skypu apod. Díky komentářům, sdílení, veřejným výhrůžkám, fake profilům, přímému obtěžování nebo zveřejnění nedůstojných fotografií je oběť vystavena obrovskému psychickému tlaku. Často se tak děje anonymně, většinou se ale oběť a pachatel znají osobně.

Stejně jako tradiční šikana zahrnuje i kyberšikana opakované chování a nepoměr sil mezi agresorem a obětí. V případě mladých lidí je v mnoha případech také kyberšikana pokračováním školní šikany.

Různé druhy kyberšikany

  • Kyberharašení – Je asi tím nejběžnějším druhem kybernetické šikany. Představuje neustálé kontaktování oběti pomocí SMS zpráv, e-mailů a jiných zpráv.
  • Kyberstalking – Podobný postup. Útočník neustále sleduje svoji oběť a narušuje její soukromí a pocit bezpečí v internetovém prostředí prostřednictvím sociálních sítí, mobilu i počítače.
  • Kybergrooming – Utlačovaný je nucen k osobní schůzce. Často uplatňovaný postup predátorů vůči dětem a mladistvým často ve spojení s vydíráním.
  • Flaming – Slovní napadání, kdy útočník chce rozdmýchat hádku nebo nepříjemnou diskusi. Tito lidé se nebojí ani vulgarismů, rasismu nebo osobních urážek.
  • Sexting – Spočívá v posílání a zveřejňování textů, fotografií nebo videí se sexuální tématikou.

Následky kyberšikany

Nebezpečí kyberšikany spočívá zejména v anonymitě, která agresorům dodává na odvaze. Zároveň kyberšikana také znamená, že posměch může mít širší obecenstvo a je obtížnější ho regulovat. Někteří šikanující si přitom ani neuvědomují, jaké dopady může jejich chování mít.

Kyberšikana je nanejvýš nebezpečná a může mít katastrofální následky. Veřejné zesměšňování a bezmoc se bránit vedou v mnoha případech k silnému psychickému poškození – depresím, poruchám spánku, pochybnostem, pocitům méněcennosti, strachu nebo k odchodu do ústraní. V některých případech může dokonce skončit sebevraždou nebo pokusem o ni. Nejohroženější skupinou jsou děti a mladiství. Není výjimkou, že postižený hledá úlevu v drogách a omamných látkách, což může skončit velmi snadno závislostí.

Jak se bránit

Přestože české trestní právo pojem „kyberšikana“ zatím nezná (na rozdíl například od slovenského), i tak má virtuální svoboda a anonymita na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem je snadné naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku.

Určitě je dobré se někomu svěřit a vše s ním probrat. Víc hlav víc ví a když si s někým popovídáš, zjistíš jeho názor a třeba i zkušenosti. V závažném či opakujícím se případě této formy napadnutí je dobré se obrátit na Policii ČR. Určitě si nenech kyberšikanu přerůst přes hlavu a určitě na ni nebuď sama. Když si člověk nechá svoje trápení jen pro sebe, většinou se to trápení zdá daleko větší, než když se někomu svěří.


(24. 2. 2022)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buď první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2021-2022 ProCarodejky.cz | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu ProCarodejky.cz a ochrana soukromí | pg(95)