Vitamíny, vláknina a spousta dalších zdravých věcí, to jsou cereálie. Stačí je zalít mlékem nebo zamíchat do jogurtu a máme snídani jak pro šampionky a pro šampióny. Nebo ne? Není tam nějaký zádrhel? Pojďme se cereáliím podívat na zoubek.
Možná je dobré vědět, že slovo cereálie vlastně znamená obiloviny a obvykle se tak označují jednoduché výrobky z obilí. Dělí se na celozrnné a necelozrnné. Výhodou těch celozrnných je vyšší obsah cenných látek, které se nacházejí v obalové vrstvě obilného zrna - v té vrstvě, která se v případě celozrnných cereálií neodstraňuje. Při klasickém zpracování zrna se naopak odstraňuje a výsledný produkt je tak ochuzen o spoustu cenných látek.
Takže celozrnné cereálie budou vždycky zdravé, že? Nebo ani to neplatí? Loni bylo v rámci projektu Food PRO financovaného Evropskou unií testováno 60 cereálních výrobků. A výsledky ukázaly, že je u cereálií třeba dávat si pozor i na obsah cukru a bílkovin. Ty jsou uvedeny vždy na obalu každého výrobku.
Obsah cukru se ve zmíněném testu pohyboval od 19,4 % až po 28 %. Dobrá a lepší hodnocení patřila v testu cereáliím, které by se vešly do přísných doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro složení potravin, které mohou být cíleně nabízeny i dětem. To připouští maximálně 15 % cukru. „Do tohoto limitu se nevešel ani jeden z českých vzorků,“ uvedla Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, který se na projektu testování podílel.
Díky mezinárodní spolupráci bylo možné porovnat obsah cukru českých výrobků se situací v jiných státech. Několik produktů z Rakouska a Slovinska ukázalo, že zmíněnému 15% maximu kakaové cereálie mohou vyhovět. V celkovém průměru se ale obsah cukru pohyboval okolo 23,9 %. Nejoslazenější byly s 24,8 % cukru chorvatské vzorky, naopak nejméně cukru ukrývaly ty z Rakouska (22,7 %).
V laboratoři přišla řada i na bílkoviny a s lepšími známkami odešly ty výrobky, které měly bílkovin více. Vůbec nejvyšším obsahem bílkovin se mohly pochlubit Albert/Česká chuť Kakaové lupínky. Spolu s nimi si za tento parametr vysloužily jedničku ještě Bona Vita Choco Shells, Billa/Clever Cocoa Shells a Tesco Cereal Balls Cocoa. Naopak nejnižší podíl bílkovin laboratoř odhalila u kuliček značky Emco.
Pokud jde o obsah vlákniny, laboratoř u jednotlivých vzorků naměřila 4,3 % až 10,9 %. Z pohledu mezinárodního srovnání byl průměrný obsah vlákniny u českých vzorků nejvyšší, v případě bílkovin patří českým výrobkům druhé místo po slovenských.
Poslední dvojice testů zjišťovala obsah kyseliny listové a železa. V českém výběru byly vitamíny přidány do deseti vzorků. Podobný poměr dTest zaznamenal téměř ve všech zúčastněných státech s výjimkou Rakouska, kde byl vitamíny obohacen pouze jediný výrobek. Nutno dodat, že nezbytnost doplňování vitamínů je podle odborníků sporná.
Tvůj Oskar z Polepšovny pro čarodějky
Dlouho jsem si jen tak poletoval v bažinách a pozoroval cvrkot. Jsem totiž dost zvědavý, jak je asi vidět. Pak jsem ale potkal čarodějku Alici a to změnilo úplně všechno...