O nás     Inzerce     KontaktČtení pro neobyčejný holky
Tipy pro tebe: Polepšovna pro čarodějky - tvoje knížka
Jsou cereálie opravdu zdravé?
Jak sbalit kluka - 5 skvělých rad, které opravdu fungují
Máme pro tebe super rady, jak být v pohodě
Spolupracujeme: Cestování po celém světě, Společenské hry pro zábavu, Budou jednou lidé nesmrtelní?

Hlavní stránka Pro Čarodějky

Proč jsou cereálie zdravé: A jsou vlastně vůbec?

Vitamíny, vláknina a spousta dalších zdravých věcí, to jsou cereálie. Stačí je zalít mlékem nebo zamíchat do jogurtu a máme snídani jak pro šampionky a pro šampióny. Nebo ne? Není tam nějaký zádrhel? Pojďme se cereáliím podívat na zoubek.


Možná je dobré vědět, že slovo cereálie vlastně znamená obiloviny a obvykle se tak označují jednoduché výrobky z obilí. Dělí se na celozrnné a necelozrnné. Výhodou těch celozrnných je vyšší obsah cenných látek, které se nacházejí v obalové vrstvě obilného zrna - v té vrstvě, která se v případě celozrnných cereálií neodstraňuje. Při klasickém zpracování zrna se naopak odstraňuje a výsledný produkt je tak ochuzen o spoustu cenných látek.

Takže celozrnné cereálie budou vždycky zdravé, že? Nebo ani to neplatí? Loni bylo v rámci projektu Food PRO financovaného Evropskou unií testováno 60 cereálních výrobků. A výsledky ukázaly, že je u cereálií třeba dávat si pozor i na obsah cukru a bílkovin. Ty jsou uvedeny vždy na obalu každého výrobku.

Pozor na cukr

Obsah cukru se ve zmíněném testu pohyboval od 19,4 % až po 28 %. Dobrá a lepší hodnocení patřila v testu cereáliím, které by se vešly do přísných doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro složení potravin, které mohou být cíleně nabízeny i dětem. To připouští maximálně 15 % cukru. „Do tohoto limitu se nevešel ani jeden z českých vzorků,“ uvedla Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, který se na projektu testování podílel.

Díky mezinárodní spolupráci bylo možné porovnat obsah cukru českých výrobků se situací v jiných státech. Několik produktů z Rakouska a Slovinska ukázalo, že zmíněnému 15% maximu kakaové cereálie mohou vyhovět. V celkovém průměru se ale obsah cukru pohyboval okolo 23,9 %. Nejoslazenější byly s 24,8 % cukru chorvatské vzorky, naopak nejméně cukru ukrývaly ty z Rakouska (22,7 %).

I bílkoviny jsou důležité

V laboratoři přišla řada i na bílkoviny a s lepšími známkami odešly ty výrobky, které měly bílkovin více. Vůbec nejvyšším obsahem bílkovin se mohly pochlubit Albert/Česká chuť Kakaové lupínky. Spolu s nimi si za tento parametr vysloužily jedničku ještě Bona Vita Choco Shells, Billa/Clever Cocoa Shells a Tesco Cereal Balls Cocoa. Naopak nejnižší podíl bílkovin laboratoř odhalila u kuliček značky Emco.

A co vláknina?

Pokud jde o obsah vlákniny, laboratoř u jednotlivých vzorků naměřila 4,3 % až 10,9 %. Z pohledu mezinárodního srovnání byl průměrný obsah vlákniny u českých vzorků nejvyšší, v případě bílkovin patří českým výrobkům druhé místo po slovenských.

Kyselina listová a železo

Poslední dvojice testů zjišťovala obsah kyseliny listové a železa. V českém výběru byly vitamíny přidány do deseti vzorků. Podobný poměr dTest zaznamenal téměř ve všech zúčastněných státech s výjimkou Rakouska, kde byl vitamíny obohacen pouze jediný výrobek. Nutno dodat, že nezbytnost doplňování vitamínů je podle odborníků sporná.

 

Oskar a Polepšovna pro čarodějky

Tvůj Oskar z Polepšovny pro čarodějky

Dlouho jsem si jen tak poletoval v bažinách a pozoroval cvrkot. Jsem totiž dost zvědavý, jak je asi vidět. Pak jsem ale potkal čarodějku Alici a to změnilo úplně všechno...


(25. 10. 2021)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buď první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2021-2024 ProCarodejky.cz | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu ProCarodejky.cz a ochrana soukromí | pg(71)