O nás     Inzerce     KontaktČtení pro neobyčejný holky
Tipy pro tebe: Polepšovna pro čarodějky - tvoje knížka
Jsou cereálie opravdu zdravé?
Jak sbalit kluka - 5 skvělých rad, které opravdu fungují
Máme pro tebe super rady, jak být v pohodě
Spolupracujeme: Cestování po celém světě, Společenské hry pro zábavu, Budou jednou lidé nesmrtelní?

Hlavní stránka Pro Čarodějky

Koronavirus zbrojí na další sezónu: Pozor na Deltu Plus

Vypadá to, že si ještě pořád nemůžeme oddechnout. Ještě před pár týdny to vypadalo, že by se život mohl vrátit do starých kolejí, ale teď se naděje zase vytrácí. Co to je Delta Plus, proč je pro nás nebezpečná a jak je možné, že si s tím nešťastným koronavirem lidé neporadí?

Možná, že se pro začátek bude hodit vědět, jak to s těmi viry vlastně je. I s korona-virem. Takže: Viry jsou malí zmetci, kteří se skládají z nějakého obalu, ve kterém je uložená jejich genetická informace. Tuhle genetickou informaci - která se skládá z dlouhého vlákna, například takzvané DNA, virus propašuje do lidských buněk, které podle ní začnou vytvářet další a další viry. Od toho totiž DNA je: Normálně podle tvojí DNA tvoje tělo tvoří kopie tvých buněk - ale když dostanou tvoje buňky virovou DNA, nechají se zmást a vytvářejí kopie virů.

Viry se tak množí, až jich je v těle příliš. Tělo se začíná bránit a většinou svůj boj vyhraje. Ale někdy je pro něj nepřítel v podobě virů příliš silným soupeřem.

No dobře - a co koronavirus

Koronavirus
Koronavirus
Koronavirus je virus, který vypadá trochu jako sluneční korona - tedy trochu jako slunce, když ho kreslí dítě. Na jeho povrchu je spousta malých výběžků.

Koronavirů je spousta druhů a některé z nich mají na svědomí běžné nemoci, třeba ty, kterým říkáme prostě nachlazení. Pak je tu ale jeden speciální koronavirus, který se objevil v roce 2019 a způsobuje nemoc nazvanou Covid 19.

Proč je Covid 19 nebezpečný?

Spousta lidí si s nemocí Covid 19 bez větších problémů poradí. Tak proč se okolo ní dělá takový humbuk? Proč se zavírají školy, restaurace, obchody? Proč se zakazuje cestovat? Proč se musíme testovat a proč bychom se prý měli očkovat?

Háček je v tom, že se koronavirus, který způsobuje Covid 19, hrozně rychle šíří. Takže i když většina lidí Covid 19 zvládne bez problémů, i ta malá část, která má při téhle nemoci vážné potíže, představuje velký problém. Zaplní totiž nemocnice, které pak už nemají kapacitu léčit nikoho dalšího. Nikoho dalšího s onemocněním Covid 19 ani s jinými nemocemi.

A právě to je důvod, proč se většina vlád na celém světě snaží šíření viru - a nemoci Covid 19 - brzdit. Aby v nemocnicích zbylo dost místa a lidé neumírali zbytečně jen proto, že je nemá kdo ošetřit.

K čemu je dobré očkování?

Očkování funguje tak, že se tělu pomůže vytvořit si protilátky. V případě očkování proti nemoci Covid 19 jde o protilátky proti koronaviru, který tuto nemoc způsobuje. Výsledkem pak je, že si tělo s napadením koronavirem snáz poradí a méně tak hrozí, že se očkovaný jedinec dostane do nemocnice. Zmenšuje se tak hrozba, že se nemocnice zaplní. A samozřejmě má každý očkovaný jedinec výrazně větší šanci, že nebude mít těžký průběh onemocnění a že nebude někde na jednotce intenzivní péče několik dní jen stěží popadat dech a bojovat o vlastní život.

Co ale ta Delta Plus?

Každý organismus na Zemi se snaží přežít. Jako jedinec i jako druh. Jako jedinec tím, že se brání útokům, jako druh tím, že se rychle množí a přizpůsobuje se okolí. Přežít, to je hlavní úkol organismu. Když nepřežije, vymře.

Jak to souvisí s koronavirem způsobujícím Covid 19? I on se snaží přežít. A jak to dělá? Postupně mutuje. Tak, jako všechny organismy, jen velmi, velmi rychle. Tím, jak se mění, se mění i jeho vlastnosti. A když se pak na něj použije nějaký lék - nebo protilátky vzniklé při očkování nebo po prodělání nemoci - některé kopie viru zabijí, ale jiné kopie viru - ty změněné - třeba ne. A ty se množí dál a způsobují další potíže.

Takzvaná varianta Delta Plus je tedy variantou koronaviru, která má trochu jinou genetickou informaci a zdá se, že se jí daří lépe, než té původní. Že se lépe šíří. Což je špatná zpráva, protože čím více se virus šíří, tím více nemocných a tím větší riziko zaplnění nemocnic. A mrtvých.

Další špatnou zprávou je, že čím více se virus šíří, tím větší má šanci se dál proměňovat. A čím více se bude proměňovat, tím větší je tu hrozba, že vznikne nějaká opravdu zlá mutace, která bude způsobovat ještě horší následky. Držme si tedy palce, aby se šíření zpomalilo a tohle celé bylo už brzy za námi.

 

Oskar a Polepšovna pro čarodějky

Tvůj Oskar z Polepšovny pro čarodějky

Dlouho jsem si jen tak poletoval v bažinách a pozoroval cvrkot. Jsem totiž dost zvědavý, jak je asi vidět. Pak jsem ale potkal čarodějku Alici a to změnilo úplně všechno...


(24. 10. 2021)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

My jsme s covidem také bojovali a bylo to teda velké peklo. Jeden by neřekl že nám nakonec pomůže kvalitní spánek. Já jsem si pořídila do baráčku https://www.jis.cz/predokenni-role-ty/ předokenní role...
!!!
Už ho mám plný zuby! Vrať nám náš svět!...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2021-2024 ProCarodejky.cz | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu ProCarodejky.cz a ochrana soukromí | pg(67)