Nejslavnější youtuber si prý loni vydělal skoro 30 milionů dolarů, což je 660 milionů korun. S tím už by se dalo leccos podniknout, co? Jak se ale vlastně někdo stane slavným youtuberem nebo youtuberkou? Dneska tady pro tebe mám pár rad, jak na to.
Spousta lidí ti asi bude říkat, že abys byla úspěšnou youtuberkou, budeš si muset pořídit drahé vybavení. A že se budeš muset učit, jak natáčet, jak mluvit, jak si psát scénáře... ... a vůbec ti prostě budou dávat spoustu rad, které by člověka od youtuberingu spíš odradily. Takže moje první rada: Zapomeň na tyhle chytrolíny a na jejich rady!
A čím tedy začít? Vymysli, co budeš za youtuberku, o čem budeš natáčet svoje videa. Které téma tě baví? Které téma by mohlo bavit tvoje diváky? Bude to něco tvůrčího? Budeš se věnovat hudbě, psaní nebo třeba cestovaní či líčení? Budeš předvádět vtipné scénky? Možností je spousta. A klidně si zkus jen tak na nečisto hned teď něco předvést, jako bys už před sebou měla kameru. Půjde to? Mimochodem - určitě taky pomůže poradit se s nějakou kámoškou. Znáš to ukrutně staré pořekadlo - víc hlav víc ví :)?
Když už víš, co budeš natáčet, zkus ještě popřemýšlet, kolik to bude chtít času. Jak často zvládneš vydávat nové příspěvky? Když se například rozhodneš, že začneš s jedním videem týdně - a to leckdo doporučuje - budeš mít jasno ve svých plánech, co a kdy budeš muset stihnout. A tví diváci budou vědět, že se každý týden můžou na něco těšit. A můžou pomalu - anebo raději rychle :) - začít přibývat.
Jasně, jasně, každá youtuberka potřebuje i nějaké vybavení. Dneska už většinou postačí mobil. Jestli ten tvůj umí natáčet ve Full HD (to je označení, které říká, že už má video dost velké rozlišení a nebude vypadat jako pár rozmazaných kostiček) a není to ten úplně nejlevnější kousek se špatnou optikou, pak by měl bohatě stačit. Každopádně teď je čas zkusit ho na stole o něco opřít a natočit samu sebe. A pak i něco dalšího, možná omáčku v hrnci v kuchyni :), jestli třeba chystáš YouTube kanál o vaření.
Kromě mobilu to bude určitě chtít i nějaký stativ (stojánek), aspoň stolní. A uvažuj i o nějakém mikrofonu - určeném pro připojení k mobilu, protože, pozor, pro mobil je potřeba trochu jiný konektor než pro připojení k většině jiných zařízení. Ale neboj - i kdybys koupila špatný, většinou se za pár korun dá koupit propojka (redukce). A proč vlastně mikrofon? Protože většina těch, které jsou zabudované přímo v mobilech, nemá příliš dobrou kvalitu. Ale jako první zkus natočit video jen na telefon a na jeho mikrofon - nejspíš zjistíš, že to pro začátek úplně stačí.
A teď, když máš své video natočené, se ti možná bude hodit nějaký program pro jeho stříhání. Nějaký kousek natočeného videa možná budeš chtít vystřihnout, nějaký přehodit. K záběrům svého výstupu z „domácího studia“ možná budeš chtít připojit záběry zvenku, nebo třeba záběry zblízka na něco, co tvoříš. Anebo třeba budeš chtít přidat nějaké titulky. Video se dá sestříhat přímo ve video editoru na YouTube, to dělá lecjaká youtuberka, ale dají se použít i programy na počítači nebo přímo na mobilu. Dobrou zprávou je, že jich spousta existuje zdarma. Anebo samozřejmě svoje video můžeš natočit na jeden záběr a střihání si ušetřit. Záleží na tom, co vlastně natáčíš.
A teď už je čas hotové video nahrát na YouTube. Jestli tam jsi už zaregistrovaná, stačí jen kliknout vpravo nahoře na ikonu kamery. Tady stojí za to ještě zmínit, že účet na YouTube je stejný, jako ten na Google, na GMail a podobně, všechny tyto služby totiž patří jedné firmě. Takže je možné, že jsi na YouTube zaregistrovaná a ani o tom nevíš :).
Než nahraješ první video, je dobré si na YouTube ve svém účtu vytvořit nějaký pěkně pojmenovaný kanál. Jeho jméno by mělo být zajímavé a lákavé. A vystihovat to, co v něm budeš vysílat. Nezapomeň vyplnit i jeho popis, aby tvoji fanoušci věděli, kdo jsi a na co se mají těšit.
A teď už opravdu nahrajeme video. Je to jednoduché, stačí jedno nebo dvě kliknutí. A hotovo! Nebo ne?
Po pravdě: Hotovo nebudeš mít nikdy. Ale to je ta největší zábava, ne? Po nahrání prvního videa začíná druhá část tvojí cesty youtuberky: Budeš sledovat, co se tvým divákům líbí a co třeba méně, budeš s nimi diskutovat, budeš svoje videa šířit po sociálních sítích a dávat o sobě vědět. A také tvoji fanoušci tě budou sdílet, budou si o tobě povídat...
Určitě je ale dobré už dopředu počítat i s tím, že ne každý bude naladěný na stejnou vlnu, jako ty. Většina youtuberů a youtuberek má i své kritiky a musí se s tím muset umět vyrovnat. Důležité je dopředu s tím počítat a připravit se na to. Na většině cest za úspěchem se totiž nacházejí překážky a čím víc jich překonáš, tím sladší bude vítězství. A to platí i o youtuberingu.
Tvůj Oskar z Polepšovny pro čarodějky
Dlouho jsem si jen tak poletoval v bažinách a pozoroval cvrkot. Jsem totiž dost zvědavý, jak je asi vidět. Pak jsem ale potkal čarodějku Alici a to změnilo úplně všechno...