O nás     Inzerce     KontaktČtení pro neobyčejný holky
Tipy pro tebe: Polepšovna pro čarodějky - tvoje knížka
Jsou cereálie opravdu zdravé?
Jak sbalit kluka - 5 skvělých rad, které opravdu fungují
Máme pro tebe super rady, jak být v pohodě
Spolupracujeme: Cestování po celém světě, Společenské hry pro zábavu, Budou jednou lidé nesmrtelní?

Hlavní stránka Pro Čarodějky

Na tenhle seriál se dívají všichni, ale proč? Hra na oliheň láká...

Dobře, někdo by možná řekl, že je hra na oliheň prostě dětská hra. Jenomže podle téhle dětské hry natočili seriál a ten je totálně na špici sledovanosti na Netflixu. Takže obrovský úspěch! O čem to je? A kde se vzal?

Příběh vzniku tohoto seriálu je snad stejně neuvěřitelný jako jeho děj. Takže, čím začít? Třeba tím, že seriál se točí kolem hry, v níž 456 hráčů s velkými finančními dluhy riskuje svoje životy, aby si zahráli sérii dětských her o astronomickou výhru. Klidně prozradím, že jich naprostá většina v průběhu hry zemře. Násilně. Tenhle seriál prostě není nic pro slabé povahy. Drsný od prvního do posledního dílu.

Kde se něco takového vzalo? Překvapivě v Jižní Koreji. A dlouho to vypadalo, že seriál nevznikne. Pak ale přišel Netflix, zafinancoval natáčení už to jelo. Hra na oliheň byla celosvětově uvedena do vysílání 17. září 2021 a setkala se s příznivým ohlasem kritiky i diváků. Během prvních čtyř týdnů od uvedení přilákala pozornost více než 142 milionů domácností a stala se tak dosud nejsledovanějším seriálem společnosti Netflix.

Když se nedaří

Hra na oliheň, foto: Netflix
Hra na oliheň, foto: Netflix
Seriál přitom dlouho ležel v šuplíku a jeho autor na tom byl bídně. Někdy kolem roku 2008 se Hwang Dong-hyuk, autor seriálu, snažil získat peníze pro svůj jiný filmový scénář a ocitl se na mizině. Volný čas trávil v manga kavárnách čtením japonských manga knih - a v té době přišel nápad na hru o přežití. Hru, v níž by bylo možné vyhrát hromadu peněz.

V průběhu roku 2009 napsal nad tímhle nápadem filmový scénář a pak se ho snažil prodat různým korejským produkčním skupinám. Všude ho vyhodili. Prý je příběh příliš groteskní a nerealistický. A tak Hwang tento scénář odložil do šuplíku a věnoval se jiným projektům.

A pak se něco změnilo

V roce 2010 se ale něco důležitého změnilo. Společnost Netflix zaznamenala velký nárůst diváků mimo Severní Ameriku a začala investovat do produkce i v jiných regionech. A tak se o pár let později dostalo i na Korejské autory. V roce 2018 Hwang upozornil zástupce Netflixu na svůj scénář a v září 2019 bylo oficiálně oznámeno, že vznikne seriál.

Díky financování od společnosti Netflix byl koncept filmu rozšířen na devítidílný seriál. Hwang si to hodně pochvaloval, protože se mu díky tomu podařilo daleko detailněji vykreslit vztahy mezi lidmi. A zbytek už znáte.

Je to tady

A co se tedy v seriálu děje? Seong Gi-hun, rozvedený a zadlužený řidič, je pozván, aby si zahrál sérii dětských her o velkou finanční výhru. Nabídku přijme a je odvezen na neznámé místo, kde se ocitne mezi 456 hráči, kteří jsou všichni velmi zadlužení. Všichni hráči musejí nosit zelené teplákové soupravy a jsou pořád hlídáni maskovanými strážci v růžových kombinézách. Na hry dohlíží Frontman, který nosí černou masku a černou uniformu.

Hráči velmi brzy zjistí, že prohra ve hře znamená okamžitou smrt. Mnohdy velmi bolestivou. Každá smrt ale současně přináší velkou finanční částku k odměně pro vítěze. Každý z hráčů tak před sebou má mimo jiné spoustu těžkých morálních otázek k zodpovězení. Smrt protihráčů pro něj znamená větší odměnu, ale kde je hranice lidskosti?

A pak je tu samozřejmě otázka pro nás diváky: O co v tom celém vlastně jde? Kdo hry pořádá a proč?

 

Oskar a Polepšovna pro čarodějky

Tvůj Oskar z Polepšovny pro čarodějky

Dlouho jsem si jen tak poletoval v bažinách a pozoroval cvrkot. Jsem totiž dost zvědavý, jak je asi vidět. Pak jsem ale potkal čarodějku Alici a to změnilo úplně všechno...


(24. 10. 2021)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buď první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2021-2024 ProCarodejky.cz | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu ProCarodejky.cz a ochrana soukromí | pg(48)