Jakmile začneš dospívat, ale často ještě předtím, než si uvědomíš, co se děje, tě ovládnou hormony. Na tom vlastně není nic divného, tyto chemické látky, které se tvoří v našem těle, jsou naší přirozenou součástí. A hormony ovládají nejen holky, ale i kluky. Jen jsou to jiné hormony...
Příliv a odliv hormonů proudících tvým tělem ovlivňuje tvůj život mnoha způsoby. Od první menstruace přes ty další, přes těhotenství až po perimenopauzu (předstupeň menopauzy), menopauzu... No, to hodně předbíháme, já vím. Prostě po celou tu dobu hormony ovlivňují podstatnou část funkcí tvého těla.
Ačkoli jsou hormony přítomny u obou pohlaví, estrogen je považován za "ženský hormon", pravděpodobně proto, že ho ženy produkují více a jsou na něm závislé při reprodukčních funkcích. Estrogen však řídí mnohem víc než jen tvou schopnost otěhotnět. Po celý život je tvé tělo závislé na estrogenu - pomáhá mu být zdravé a silné.
Kde se estrogen bere? Tvoří se ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech. Přijímat ho můžeme ale také v potravě, potravinových doplňcích nebo lécích.
Jak si můžeš představit, co estrogen dělá v tvém těle? Jeho důležitou funkcí je, že podporuje vývoj ženských sekundárních pohlavních znaků, například prsou, ale také růst dělohy a vývoj děložní sliznice. Podle odborníků má také důležitý vliv na růst těla, rychlost metabolismu, množství svalové hmoty a kvalitu kostí. Zřejmě také přispívají k udržování cév a kůže.
V závislosti na životním období produkuje tvoje tělo různé typy a množství estrogenu ve snaze udržet rovnováhu. Typy estrogenů a jejich hlavní funkce jsou tyhle:
Estradiol, známý také jako E3 se vyskytuje u žen v období mezi pubertou a nástupem menopauzy. Množství, které produkují vaječníky, může stoupat nebo klesat v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíš.
Estriol je důležitý hlavně v těhotenství. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.
Estron je další druh estrogenu a je z této trojice estrogenů nejslabší. Je ho potřeba hlavně v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky.
Hladina estrogenu během menstruačního cyklu přirozeně kolísá. Když to potřebuješ, měření hladin estrogenu v těle ti může pomoci získat lepší přehled o tvé plodnosti v průběhu měsíce. Podle odborníků je optimální hladina v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.
A co nízká hladina estrogenu? Estrogen je produkován především ve vaječnících. Cokoli, co ovlivňuje vaječníky, ovlivňuje produkci estrogenu. U mladých žen může být nízká hladina estrogenu způsobena především nadměrným cvičením, poruchami příjmu potravy, jako je anorexie, špatně fungující hypofýzou, předčasným selháním vaječníků, které může být důsledkem genetických poruch, toxinů nebo autoimunitního onemocnění, Turnerovým syndromem nebo chronickým onemocněním ledvin.
U žen starších 40 let může být nízká hladina estrogenu známkou blížící se menopauzy. Toto období přechodu se nazývá perimenopauza. Během perimenopauzy vaječníky stále produkují estrogen, pouze v nižších hladinách. Produkce se poté bude nadále zpomalovat, dokud žena nedosáhne menopauzy.
Pokud je přirozeného estrogenu v těle málo, mohou pomoci takzvané fytoestrogeny, tedy rostlinné estrogeny. Ty se nacházejí v mnoha potravinách, včetně sóji, cizrny, čočky, lněného semínka, čočky, obilovin, ovoce, zeleniny a červeného jetele. Dnes lze tyto látky nalézt i v lécích a potravinových doplňcích. Často se v této souvislosti zmiňují rostliny, jako je bylina andělika čínská, sója nebo ořechy.
A existují i doplňky stravy, které slibují pomoci s hladinou estrogenu v těle i s posílením zdraví. Jedním z nich je třeba Feminus, ale existuje jich celá řada. To už jsme se ale dostali úplně jinam, protože ty, právě teď, nejspíš nic takového nepotřebuješ. Ostatně kdyby ano, určitě by ses o tom už radila se svým lékařem, což bývá ta nejrozumnější cesta.
Tvůj Oskar z Polepšovny pro čarodějky
Dlouho jsem si jen tak poletoval v bažinách a pozoroval cvrkot. Jsem totiž dost zvědavý, jak je asi vidět. Pak jsem ale potkal čarodějku Alici a to změnilo úplně všechno...